Автор: Захар Зіненко
На житловому масиві Виноградар руйнується унікальна скульптурна композиція.
Виноградар нагадує провінційне містечко, а коли навколо — типові будинки й недобудови, одразу й важко зрозуміти, у якому районі ти знаходишся. Тож щоб відрізнити Лук’янівку від Вітряних гір і надати кожному району унікальності, скульптори створювали ландшафтні скульптури.
Саме такою композицією є "Весна" — одне з творінь української мисткині Любові Муравйової. Це — декорована кольоровими емалями керамічна скульптура, створена в 1982 році. За неї, до речі, авторка здобула першу премію Конкурсу на найкращу роботу зі створення естетичного середовища у 1984 році. Зараз же витвір мистецтва руйнується.
Редакція DeTalks відвідала Виноградар, аби побачити на власні очі “Весну”, ігровий майданчик “Казку” і дізнатися, що про них думають місцеві мешканці.
"Рухлядь" чи витвір мистецтва?
Якщо поблукати серед панельок можна натрапити на кілька скульптур Муравйової.
Перша, звісно, сама "Весна", знаходиться біля транспортної зупинки “Проспект Свободи”. Її вигляд плачевний: шматки кераміки відпали, а на їхньому місці стирчить арматура.
Коли ще й почекати вітру, то скульптура в прямому сенсі хитається вперед-назад.
Доки ми фотографували витвір, до нас підходило кілька людей.
“Нащо ви її фоткаєте? Ця "рухлядь" вам треба? Легше знести та й все!” — кричала нам у спину жінка літнього віку.
Пояснивши їй, для чого це, і що це за важлива скульптура, ми підійшли ще до кількох людей.
“Знаєте, дивлячись на все це можу сказати, що ми ж самі й винні. Скільки я пам’ятаю тут шумних компаній… Ось ринок невеликий поруч, багато пустирів, тому де випити вистачає. А потім що робити ще? Геройствувати! От ногами й руками, мабуть, і повідбивали”, — поділилась здогадками інша місцева мешканка.
На її думку, той, хто каже, що "Весну" потрібно знести, просто не розуміє, що ми так постійно втрачаємо якісь витвори мистецтва. Робити ж нові — довго і важко, і це праця, яка заслуговує на пошану.
"Літній день" і улюблений коник дітей
Також пані розповіла, що поруч є ще щонайменше дві таких композиції.
І дійсно, ідучи до наступної локації, де (спойлер) скульптури відновили й вдихнули нове життя, в одному з дворів ми натрапили на ще одну знахідку — композицію “Літній день”.
І хоч жодних знаків чи табличок, що це робота Муравйової, на скульптурі немає, в інстаграмі активістів child_of_socialism ми знайшли її назву й інформацію про нещодавні косметичні роботи.
Далі по курсу — ігровий майданчик “Казка” 1974 року. За нього Муравйова також отримала першу премію Конкурсу на найкращу роботу зі створення естетичного середовища у 1979 році.
Розташована ігрова зона на території одного з дитячих садків Виноградаря. Зараз побачити його можна вже у відновленому стані.
Така реконструкція стала можливою завдяки досліднику архітектури модернізму, місцевому активісту й екскурсоводу Макару Поліщуку. Разом з однодумцями він зчистив шари фарби, якою квацяли скульптури поверх емалі, а також відновив їхні втрачені частини.
Як виявилось пізніше, на будівлі цього садочку ще й розташована настінна композиція "Буратіно" (1975) Муравйової.
Своїми враженнями поділилися й працівники дитячого садка. Кажуть, що в наш час, коли багато чого руйнується, таке відновлення — надія на краще.
“Наш садочок взагалі цікавиться своєю історією. У нас є музей художника Григорія Світлицького, наша директорка дуже цікавилася роботою скульпторки й дізналася, що про неї відомо й за кордоном. Тому дуже було важливо відновити. Тим паче це такий елемент! Скільки років, а він фактично й не руйнується і не втрачає вигляду!" — наголосила психологиня садочка.
Галина додала: "Ми скільки років фарбували скульптури й не знали, що там таке унікальне покриття, яке може стояти віками. Про це не було ніде сказано, а потім активіст Макар прийшов, просвітив нас, наскільки важлива й цікава ця скульптура".
До речі, замок зберігся відмінно, а коник трішки постраждав, бо це — улюблений ігровий елемент дітей. Вони на нього і вилазять, і портфелики складують, поки чекають батьків”, — розповіла жінка.
Таким чином, редакція сподівається, що така ж сама казка-реставрація чекає й на композицію “Весна”, а поки запрошує помилуватися чудовими скульптурами Любові Муравйової на Виноградарі.