top of page

8-вимірний звук: що таке 8D музика та як її створюють

8D музика
Фото: Pinterest.com/superdeadfriends

Стукіт у двері та різні пісні у двох вухах одночасно.


У мережі періодично можна натрапити на 3D та 4D аудіо, але на сьогодні існують і записи із позначкою "8D". Чи справді можливо надати пісням обʼєму та які почуття вони викликають — дізнавалась редакція DeTalks.


Що таке 8-вимірне аудіо


Насправді звук зовсім не має вимірів. Музика 8D, так само як 3D і 4D, — це оброблене стерео, яке створює відчуття, що аудіо лунає з різних боків.


Ефект 8D змушує почуватись у просторі більшого обʼєму, однак таку музику треба обовʼязково слухати у навушниках, інакше дію буде втрачено. Так, звуки переходитимуть з одного динаміка в інший, але обидва вуха сприйматимуть їх одночасно. Випадок, коли мозок не здатен розділити аудіо на окремі, також називається ефектом кросовер.


Для створення ж 8D музики використовується бінауральний звук, про використання якого можна прочитати в іншому матеріалі DeTalks. Ця технологія аудіозапису додає звуку глибини та подає його на майже однакових частотах у праве і ліве вухо одночасно.


8D музика
Фото: Pinterest.com/listentovaniti

Таким чином, якщо у праве вухо подати тон, наприклад, частотою 130 Гц, а в ліве — 120 Гц, їхня різниця створить фантомний третій звук у 10 Гц, що додасть ілюзію глибини почутого.


Музика 8D може звучати так, ніби голос "ходить" навколо слухача і його чути почергово як у правому, так і в лівому навушнику. Це можна створити за допомогою приглушених звуків та їх обробки — тони й створюватимуть ефект віддаленості та обʼєму.


Гру двох різних інструментів також можна одночасно почути окремо — з використанням бінаурального аудіо можливо слухати одну доріжку в правому навушнику, а іншу — в лівому. А ще існує можливість обробити, наприклад, звук стукоту у двері та вдосконалити його, додавши ефект 360 градусів. Така обробка називається амбізонічне аудіо, а звук, за враженням, лунає звідусіль.


Щоб досягти результату 8D використовують такі технології, як вирівнювання панорамування та додавання бажаних ефектів. Вирівнювання — це зміна частот в аудіо, за яких мозок утворює вищезгаданий фантомний звук. Технологія панорамування ж — це розподіл звуку по різних аудіоканалах, щоб створити ілюзії руху почутого аудіо.


Пісні можна конвертувати у 8D формат навіть за допомогою додатків на телефоні. Однак, щоб створити такий трек самотужки, потрібно окремо записати гру інструментів та заміксувати їх індивідуально для кожного вуха.


Чи є корисною 8D музика


Дослідження Національної бібліотеки медицини показали, що прослуховування бінауральних ритмів покращує концентрацію та знижує стрес. Щодо шкоди 8D музики — будь-які звуки високої гучності можуть з часом нашкодити слуху.


Не існує вимірів для музики, але є обробка частоти звуку. Об'єм можна додати будь-яким пісням, а навушники та доступний на платформах бінауральний звук може допомогти зосередитись та відпочити.


Більше ж про звуки та музику читайте у рубриці "Плей-лист".

bottom of page