top of page

Китайські вебромани: як азійська література підкорює українських читачів

Фото автора: Вікторія ГвоздьВікторія Гвоздь
Фото: Pinterest / kacigraceb

В Україні зростає попит на китайську онлайн-літературу.


Китайські вебромани поєднують знайомі західному читачеві жанри фентезі та романтики з оригінальними елементами традиційної культури Східної Азії. Через ці твори можна зануритися у світ стародавніх традицій і міфології Китаю.

За даними щорічного звіту Асоціації письменників Китаю, до кінця 2022 року понад 16 000 творів онлайн-літератури було експортовано за кордон, отримавши понад 150 мільйонів читачів за межами Піднебесної. Про це повідомило видання ECNS.


Що таке китайські вебромани?


Веброман — це літературний твір, що публікується насамперед в інтернеті частинами або главами на спеціалізованих платформах. На відміну від традиційних книг, вебромани створюються в режимі реального часу з регулярними оновленнями та постійною взаємодією між автором і читачами.


Китайська онлайн-література вирізняється різноманіттям жанрів, серед яких:


  • Сянься (仙侠) — найпопулярніший жанр, що розповідає про духовне та бойове вдосконалення через систему культивації, за якої герої прагнуть досягти безсмертя.

  • Уся (武侠) зосереджується на майстрах бойових мистецтв у середньовічному Китаї.

  • Сюаньхуань (玄幻) пропонує історії у фентезійних світах з елементами східної міфології.

  • Даньмей (耽美) зображує романтичні стосунки між чоловіками — саме до нього належать найвідоміші в Україні твори.


Китайські романи чи новели: як правильно?


Тривалий час було заведено називати китайські романи новелами. Проте чи коректно це, якщо новела — невеликий за обсягом прозовий епічний твір, тоді як згадані праці складаються з декількох томів?


Причиною такої помилкової інтерпретації жанру були російські перекладачі-аматори, які витлумачили слово "novel" як "новела" дослівно. При цьому українські видавництва уникнули цієї помилки й використовують коректну назву — "китайські романи". 


Так, приміром, сайт UAuthor в описі жанру повідомляє: “китайська новела” – калька, а сам термін в українській мові має інше значення.


Чому варто звернути увагу на китайські романи?


Даний літературний напрям занурює читача у світ китайської міфології, де боги й демони співіснують із людьми, а прадавні традиції переплітаються з особистими драмами героїв. Автори створюють складні сюжети про другий шанс у житті, спокуту та силу почуттів, при цьому поєднують мудрість із тонким гумором.

"Китайські романи спонукають читача до роздумів, розвитку інтуїції та логіки. Прочитані мною твори навчають доброго, щирого кохання, дружбі та вірності. Це більше, ніж просто книги", – ексклюзивно для DeTalks поділилась Богдана Шаповал, любителька веброманів.

“Твори демонструють, що справжня сила криється не в магічних здібностях, а у здатності зберігати людяність навіть у найтемніші часи — тема, особливо близька українському читачеві”.


Підбірка китайських романів від "DeTalks"


“Магістр диявольського культу” Мосян Тонсьов


"Магістр диявольського культу" Мосян Тонсьов. Фото: Seven Seas

Засновник диявольського культу, Вей Усянь, сіяв хаос і наповнював страхом серця людей. Люто ненависний усіма, він скінчив тим, що власний побратим-заклинатель зрадив його, віддавши на розправу кільком найсильнішим кланам.

 

За кілька десятиліть потому зневірений зрадник, відкинутий кланом, закликає Вей Усяня зі світу мертвих, щоб той втілився в нього і виконав останнє бажання хлопця. Як тільки Вей Усянь повертається до життя, починають відкриватись таємниці минулого, які змушують усіх здригнутись.


“Благословення Небесного Урядника” Мосян Тонсьов


"Благословення Небесного Урядника" Мосян Тонсьов. Фото: BookChef

Немає такого бога у Небесній столиці, що не знав би про Се Ляня. Ще в юності Його Високість спадкоємець престолу королівства Сяньле став улюбленцем долі та вознісся на Небеса. Проте через порушення тутешніх законів юнак був вигнаний назад до світу смертних.


Не змирившись з долею, через декілька років, Се Лянь знову досягнув Небесної столиці, але зазнав невдачі та пішов у заслання вдруге. Та ось, за  вісім сотень років, герой втретє повернувся до життя безсмертного.


“Система власного порятунку для мерзотного лиходія” Мосян Тонсьов


"Система порятунку для мерзотного лиходія" Мосян Тонсьов. Фото: Seven Seas

Напівдемон Лво Бінхе подолав шлях від простака до могутнього Володаря. Підкоривши Людське та Демонічне Царства, він створив гарем із 300 душ і став видатним протагоністом химерного роману.


Так вважає Шень Юань після прочитання "Шляху гордого безсмертного демона". Після раптової смерті душа юнака переноситься у щойно прочитану книгу, де він стає Шень Цінцьов — прекрасним, але підступним учителем молодого Лво Бінхе. 

Попри славу наймогутнішого, Шень Цінцьов приречений на найжорстокіше покарання за гріхи проти свого учня. Єдиний шлях до порятунку — налагодити стосунки з Лво Бінхе до того, як той стане нескореним Володарем.


“Хаскі та його вчитель Білий кіт” Жоу Бао Бу Чі


"Хаскі та його вчитель Білий кіт" Жоу Бао Бу Чі. Фото: Seven Seas

Мо Вейюй, найжорстокіший імператор світу культивування, закінчує життя самогубством. Несподівано він повертається на десятки років назад у тіло підлітка зі старою, втомленою душею. Прагнучи возз'єднатися з коханою людиною, яка загинула замолоду, головний герой стикається з моторошною правдою, що руйнує всі його плани.


Більше тематичних книжкових підбірок шукайте у рубриці "Закладки".

bottom of page