Кінотерапія: як фільми допомагають справлятися з емоціями
- Катерина Степанова
- 16 лют.
- Читати 3 хв

Кінематограф як інструмент психологічної підтримки.
Виникнення кінотерапії стало важливим етапом розвитку практичної психології. Згідно з нею, перегляд фільмів створює терапевтичне середовище, в якому поєднується мистецтво розповіді, музики, акторської гри та візуальної краси.
Кінематограф як засіб терапії стає дедалі популярнішим і завдяки доступності та універсальності. Від трагедій до легкого комедійного сюжету, кожен жанр може допомогти у вирішенні емоційних дисбалансів. Як це працює та що подивитися — дізнавалася редакція DeTalks.
Що таке кінотерапія
Поняття не лише звучить цікаво, але і є доволі ефективним методом боротьби з тривожністю. По суті, кінотерапія (або фільмотерапія) — це форма психотерапії, яка використовує кіно як інструмент для роботи з емоційними, психологічними й духовними особливостями пацієнта.
Однак це не лише приємне проведення часу за переглядом серіалів. Кінотерапію варто розглядати як серйозний метод роботи з тривожними розладами.
Фахівці у сфері психотерапії наголошують, що для досягнення результату необхідно пройти чотири ключові етапи кінотерапії.
Ідентифікація — людина ототожнює себе з персонажем через його поведінку та цілі, усвідомлюючи почуття та емоції героя;
Катарсис — людина намагається вчитися, використовуючи досвід персонажа, з яким він себе асоціює;
Інсайт — людина засвоює досвід персонажа та створює зв’язок між ним та власним досвідом, щоб усвідомити свою ситуацію;
Універсалізація — людина усвідомлює, що його модель поведінки не є порушенням, а навпаки — зустрічається в інших людей також.
Простіше кажучи, на початку людина ідентифікує персонажа, який нагадує її саму. Потім, спостерігаючи за діями героя, вона вчиться управляти власними емоціями. Наступним етапом стає адаптація поведінки персонажа до власних життєвих обставин. У результаті людина розуміє, що не єдина з такими проблемами.
Ці кроки ілюструють основну ідею терапії — самоаналіз. Такий підхід може допомогти побачити власну ситуацію під іншим кутом й запропонувати нові шляхи для її вирішення.
Як перегляд впливає на наш емоційний стан
Дослідження щодо впливу кінематографа на емоційний стан підлітків показало, що перегляд фільмів сприяє розвитку емпатії, саморефлексії, критичному мисленню та розумінню власних емоцій. Кінематограф позитивно впливає на формування моральних й естетичних цінностей, допомагає усвідомити життєві пріоритети, моделює сильні сторони характеру.
Наприклад, драми й комедії знижують рівень стресу, покращують настрій й підвищують впевненість у собі. Однак, негативний вплив може проявлятися через перегляд фільмів жахів, які викликають тривожність, безсоння або підвищення рівня агресії. Водночас такі фільми дають можливість безризиково відпрацювати реакції на страх та знизити чутливість до стресових ситуацій. Обговорення таких стрічок мінімізує негативний вплив, бо допомагає проаналізувати побачене та сформувати стійкість до негативних емоцій.

Що ж такого подивитися
Блог "Психологер" (клуб професіоналів й любителів психології, саморозвитку та нейронауки) склав добірку психологічних фільмів. Ось деякі з них:
1) "Інтерстеллар" (2014)
"Не побоюсь поставити цей фільм на другу сходинку нашої добірки. Здається простою фантастикою, а має дуже насичений шар символічного значення. В першу чергу, як мені здається, про батьківську травму. До речі, саме по цьому фільму існує дуже багато різних теорій про прихований зміст. Про життя, про смерть, про стосунки", – зазначив автор блогу.
2) "Казка казок" (2015)
"Напевно, мій улюблений чарівний фільм. Якщо хочу показати комусь, як виглядає символізм, то раджу саме цей фільм. Тут все символічно. І не приховано, а все на поверхні. Тільки треба знати й розуміти символізм хоча б основних архетипів. Кожна серія розкриває глибинні процеси та архетипи. Рекомендую перший раз просто подивитися, не намагаючись розгадати символізм. В якийсь момент просто втомлюєшся і хочеться просто насолодитися потоком несвідомого".
3) "1+1" (2011)
"Один з найкращих фільмів. Про прийняття себе. Про те, що у кожного є місце в цьому житті — завжди".
Постери до фільмів "Інтерстеллар", "Казка казок", "1+1".
Кіно може слугувати інструментом для саморефлексії, аналізу сенсів і роботи з емоціями. В епоху швидких змін й постійного стресу кінотерапія набуває значущості. Крім того, кінематограф дозволяє краще зрозуміти специфіку діяльності фахівців, які займаються допомогою іншим.