Література об’єднує: книжкові клуби Києва
- Дарина Ніколаєнко
- 24 лист. 2024 р.
- Читати 3 хв

Книжкові клуби: де шукати, нащо потрібні.
Книжкові клуби в Україні стають дедалі популярнішими серед поціновувачів літератури. Як у кожної книжки, фільму чи музичної групи є свій фандом, читачі також шукають простір, де можна обговорити прочитане та поділитися враженнями. Для багатьох такі спільноти стають виходом, коли в оточенні немає людей зі схожими літературними вподобаннями або тих, хто взагалі читає.
Книжкові клуби — це місця, де люди збираються заради обговорення спільної теми. Зазвичай, це або конкретна книжка чи серія, або ж загалом творчість автора. Модератори клубів готують питання, презентації та заохочують до дискусії. Ці заходи зазвичай платні, проте частину суми організації відправляють на благодійність.
Редакція “DeTalks” склала підбірку місць, де читачі можуть знайти своїх однодумців.
Детальніше ж про організацію книжкових подій читайте в інтерв’ю із засновницею клубу “Книжкові пліткарки”.
Книжкові клуби від OnlyBooks відбуваються офлайн у Києві, Дніпрі та Львові, а також онлайн.
Є три різні типи клубів:
“OnlyBooks 2.0”: обговорення конкретних книг. Дискусія відбувається за вибраною книжкою. Кожен має можливість висловити свою думку з приводу головних героїв, сюжету тощо. Також є можливість рандомним чином отримати подарунки від спонсорів OnlyBooks.
“BookTalk”: обговорення підійде для тих, хто загалом цікавиться книжками. Розглядають теми, які повʼязані з книжками, але без прив'язки до конкретної історії. Під час події кожен може висловити свою думку з того чи іншого питання, а в кінці на учасників очікує вікторина. За її результатами розігрують квитки на майбутні події від організації.
“Speaking Club” (тільки в онлайн форматі): зустрічі OnlyBooks англійською мовою за форматом, схожим на “BookTalk”. При цьому не варто турбуватися з приводу потрібного специфічного словникового запасу, адже за пару днів до зустрічі учасники отримають тему обговорення й невеликий словничок, щоб підготуватися. В кінці ж учасників також очікує квіз. Події відбуваються щочетверга у двох групах.

Також OnlyBooks часто впроваджує нові формати, як-от книжкові пікніки та тематичні святкування. Як окремий проєкт, команда заснувала “Mystery Agency”, на базі якого у 2023 році організувала 2 книжкові бали.
“Книжкові пліткарки” — книжковий клуб від блогерки Лічі для любителів попліткувати про книжки, вигадані історії, персонажів та книжкові теорії.
У листопаді клуб започаткував новий формат зустрічей — “book dating”, в якому відвідувачі не тільки обговорюють книжки, але й переглядають фільми та грають в ігри. Головна ідея книжкового дейтінгу, як зазначається в анонсі, — додати нових людей у своє оточення і розвіртуалізуватися.

Концепція книжкового клубу “Хтивий Двір” полягає у відкритості в усіх напрямках і поняттях. Цей книжковий клуб – простір взаємоповаги. Ще одним “правилом” є можливість використання нецензурної лексики, там, де цього вимагають емоції (при цьому максимально поважаючи почуття та думки одне одного).
“У світі, де багато часу приділяється робочій і офіційній комунікації, хочеться випустити пару, спілкуючись на теми, не властиві «пристойному» колективові. Тому наші зустрічі — це безпечний простір з можливістю бути максимально розкритими”.
Цей формат підійде, якщо ви готові до відкритого спілкування та готові відверто дискутувати про “гарячі” книги.
“BookVerse.club” — книжковий клуб, який планує предмети обговорення заздалегідь. Задля зручності, анонс майбутніх обговорень публікують на Інстаграм-сторінці за сезон до початку. Також в актуальних історіях проєкту можна переглянути відкриту звітність стосовно суми, яка була відправлена на допомогу ЗСУ.

Книжкові клуби існують і при книжкових магазинах. Такі книгарні як “Сенс”, “Сковорода на сковороді”, “ReadEat”, “Книгарня Є” та інші також організовують власні книжкові події. Часом їхній масштаб більший: це можуть бути панельні дискусії, обговорення з авторами та презентації книжок.
Про майбутні події також можна дізнатися з Телеграм-каналу “Книжкові клуби”.