"Ми формуємо перспективи майбутнього": як минув Всеукраїнський молодіжний форум сталого розвитку
- Артем Гецко
- 20 бер.
- Читати 4 хв
Двопанельна офлайн конференція від ASDE.
Асоціація експертів зі сталого розвитку (ASDE) провела Всеукраїнський молодіжний форум сталого розвитку. На ньому представники громадських організацій, урядових структур та бізнесу разом із модераторами обговорили роль молоді у темі сталого розвитку. Захід відбувся 13 березня в освітньому просторі SATU та в офлайні об’єднав близько 50 учасників із низкою спонсорів та партнерів.
Журналісти DeTalks Вікторія Гвоздь та Артем Гецко побували на події та поспілкувалися з учасниками й організаторами. Деталі ж редакція зібрала у репортажі.

Стаємо і розвиваємось
"Ти вже з кимось «занетворкався»?" — питає мене знайомий Кирило, студент Інституту міжнародних відносин. Перед подією і протягом перерви "на каву" він неодноразово то покидає мене, то знову повертається із подібними словами та мисливськи-наготовленими очима, наче вишукуючи потенційне нове знайомство. "Нетворкати" (від "нетворкінг"), виявляється, означає здобуття нових контактів людей, з якими вас об’єднує одна справа чи інтереси.
Таких як Кирило тут, напевне, більшість, і спершу прослизають думки в стилі "Хіба це не надто корисливо?", проте і самі організатори цього не приховують і, як виявиться потім, деякі першочергово прийшли з ідентичною метою.
Посеред округлої, "бенкетної" зали стоїть стенд з брендом одного з найбільших спонсорів заходу. На стенді – QR-код з формою, заповнивши яку можна зрозуміти, чи підходиш ти компанії, якими навичками повинен володіти та які вакансії наявні. Знайомий вже Кирило з неприхованою прикрістю розглядає інформацію на стенді, почувши про вікове-академічне обмеження – "беремо лише з другого курсу". Кирило – бізнес-аналітик, а такого "ресурсу" у великих компаніях бракне завжди.
Форум ділиться на три етапи: перша панельна дискусія, презентація дослідження про аналіз ринку, та друга панельна дискусія. Починає частина про “Молодь і сталий розвиток”.
"Всі розуміють, що сталий розвиток – це круто, проте не всі розуміють, що є йому альтернативою. А альтернативою йому є, скажімо, "революціний", екстенсивний розвиток, коли ми щось дуже швидко отримуємо, але потім буде гірше ніж було на початку", — розпочинає першу "панель" модератор події Владислав Антипов.
"Сталий розвиток – це зростання поступово. Можливо не так швидко, як хотілося б, але ми робимо щось для майбутнього. І тому це дуже символічно – починати наш рік із події саме для молоді, адже молодь – це про майбутнє, сталий розвиток – це про майбутнє. От такі ми оригінальні люди, зробили ці дві речі разом".
Про рівень розуміння теми сталого розвитку аудиторією до форуму прямо кричить момент з початку. Ведуча заходу та голова ASDE Аліна Соколенко запитує в аудиторії та, зокрема, студентства, що ж таке цей сталий розвиток. В залі тиша, яка, проте, не завадить за декілька годин випустить із зали декілька десятків обізнаних у темі людей.

Під час дискусії розглядають, що турбує українських підлітків найбільше. Як показує дослідження Вікторії Демідової, менеджерки ПРООН в Україні, перші 3 позиції проблем займають здоров'я (42% опитуваних), фінансовий стан (31%), та фізична безпека (26%).
Два головних питання – існування сталого розвитку в Україні та участь молоді у його здійсненні. Аліна Соколенко ще на початку зазначає, що любить говорити про геополітику та роль сталого розвитку й у контексті міжнародної співпраці.
"Якщо ми хочемо бути рівноправним партнером з міжнародною спільнотою, то маємо розуміти, що маємо бути на рівні не лише у моральних цінностях, а й маємо підтягувати економіку, яка повинна формуватися на правильних засадах, і засади ці дає якраз сталий розвиток", — каже Аліна в коментарі редакції DeTalks.
Водночас Світлана Сушко, голова офісу підтримки реформ при Міндовкілля, та Ірина Шумік, гендиректорка директорату проф. освіти Міносвіти, зазначають зацікавленість міністерств у сталому розвитку, що об’єднує екологічність, інклюзивність та залучення молоді.
Щодо "занетворкатись": Інна Захарчук, старша бізнес-партнерка з персоналу МХП, розповідає, що "робота з молоддю для компанії є частиною системи управління персоналом і рекрутингу", про що йдеться на сторінці ASDE. За її словами, у 2021 році МХП залучила близько 1600 студентів до компанії, а 850 з них продовжили роботу.
Інна Добровольська, CEO Ahead International Group, також зауважує, що її компанія не знає проблеми "дефіциту кадрів", а з початку повномасштабної війни взагалі зросла втричі. 30% її співробітників – підлітки від 18 до 25 років, які, за її словами, є вихідцями із проактивної молоді.
"Якщо сьогодні хоча б одне моє слово, одна фраза, один посил запам’ятається хоча б одній людині та хтось з цієї зали його винесе для себе – моя місія виконана", - закінчує Інна.

Після першої "панелі" починається півгодинний "кава-брейк". За традиціями великих конференцій та офіційних подій, кожному учаснику пропонують набір з легких перекусів та кави. Вищезгадана овальна зала наповнюється голосами, а білі футуристичні столики оточені голодними до "нетворкінгу" учасниками форуму. Смачний перекус доповнює невимушену атмосферу та спілкування, люди знайомляться та діляться контактами, а головне, заради чого всі й зібралися, — досвідом.

Друга панельна дискусія називається "Як молодь диктує нові правила гри". Студентське самоврядування обговорювали ще на першій "панелі", коли одна з учасниць запитала, як мотивувати студентів до спільних формувань в, наприклад, громадські організації. Марина Кобилинська, засновниця Молодіжної ради при МЗС, на це розповіла, що її досвід роботи з молодіжними структурами доводить, що молодь – це рушійна сила і вона здатна на більше, ніж здається.
Як і всі перспективні початки, молодіжний рух теж потребує підтримки від держави. Вадим Кіров, голова Молодіжної ради при Мінекономіки, розповідає про програми розвитку молоді, що реалізує держава, та як його команда працює над їх поширеннями для підвищення економічної спроможності молодого населення.
"Ми є тими самими адвокатами, які приходять до міністерства і кажуть «дивіться, ми поспілкувались із, наприклад, сотнею молодих людей, і у них є проблема». Таким чином ми збираємо інформацію і транслюємо її до вищих органів", - додає Вадим.
Всеукраїнський молодіжний форум сталого розвитку: підсумки
Микола Безкровний, президент ГО "Українські студенти за свободу", на додачу зазначає, що високий рівень бюрократії уповільнює багато процесів, пов’язаних зі студентами. Він також згадує тему вигорання серед молодих людей.
"Молодіжні організації та ГО ставляться тим, що великий проєкт може зробити просто одна людина. Це класно. Однак потім ця одна людина сидить і не може тижнями вийти з дому. Так само, коли вона не рефлексує з іншими учасниками. Ми просуваємо наративи, що відпочивати – це нормально, і з цим треба працювати".
По закінченню дискусій ведуча Аліна Соколенко наголошує, що не потрібно шукати успіху "деінде", коли можеш зробити його собі "тут".
"Не потрібно чекати поки хтось зробить щось за вас. Потрібно ходити і шукати. Велика залученість і онлайн, і офлайн, говорить, що молодь – дуже активна. Тому майбутнє нашої країни тільки в наших руках".