Автор: Захар Зіненко
В український показ вийшов перший ігровий фільм про каральну психіатрію в СРСР — "БожеВільні".
У 2023 році стрічка здобула відзнаку на Варшавському міжнародному кінофестивалі, а в Україні вийшла у прокат наприкінці жовтня 2024 року. Її режисером виступив Денис Тарасов, це був повнометражний дебют фахівця.
В ексклюзивному інтерв'ю DeTalks своїми думками про фільм поділився один з його акторів — Дмитро Олійник. Насамперед Дмитро розповів, чому “БожеВільних” важливо переглянути саме підліткам.
Сюжет фільму "БожеВільні"
Події картини відбуваються у 1970-х роках під час “брєжнєвщини” у Києві.
У центрі сюжету — головний герой Андрій Довженко (актор Костянтин Темляк). Андрій — представник “небажаної молоді”: хлопець слухає американський рок, про що постійно всім розповідає, спілкується українською мовою і має ще низку якостей, які "не мусять" бути в радянської людини.
Через таку поведінку юнака відправляють у психіатричну клініку, де ставлять "популярний" діагноз — млявоплинна шизофренія. Як пізніше дізнається Андрій, діагноз є вигаданим і застосовується до всіх, хто чинить “антирадянську діяльність”. Тепер перед ним два шляхи: або ж співпрацювати з КДБ і вийти на волю, або лишитися в лікарні й терпіти постійні тортури.
Хлопець обирає другий варіант і ставить перед собою благородну місію — розповісти про дисидентів, яких катують поруч з ним.
Одним з таких сусідів є Гамлет — звичайна здорова людина в минулому, а тепер “псих”, у якого з друзів лишився лише тенісний м’ячик. Роль Гамлета і виконав актор театру "Золоті ворота" Дмитро Олійник.
Про роль Гамлета
"Тема фільму доволі складна,— розповів Дмитро. — Це історична картина, хоча, якщо подумати, усе [показане у ній] відбувалося нещодавно, навіть мої батьки застали ті часи".
"Мій персонаж — поет в минулому, а тепер пацієнт психлікарні. Потрапив він туди, бо у своїх віршах критикував владу або ж робив натяки на це. Точкою відліку у його житті стала втрата друга-пацієнта цієї ж лікарні, якого за непослух персонал забив ногами", — пояснив актор.
"Звісно, хто бачив фільм, той знає, що вся ця хвороба Гамлета — це його акторська гра, спрямована на те, щоб уся каральна психіатрія й діагнози спливли на поверхню, стали надбанням суспільства, а всі дізналися, що коїться в психлікарнях насправді. А для тих, хто фільм ще не бачив, це був такий невеличкий спойлер", — додав Олійник.
Про актуальність фільму "БожеВільні"
"Після повномасштабного вторгнення відчувається, що саме молодий глядач потребує заглиблення в історію і розуміння того, що відбувалося", — розмірковував Дмитро. — Цей фільм — крок до позбування російських наративів. А тема сама насправді важка".
"Я навіть пам’ятаю себе років п’ятнадцять тому і момент, коли радили переглянути художній фільм, — пригадав актор. — Тоді я думав, що це все нудьга. Хотілося якоїсь золотої середини. От "БожеВільні", попри всю історичну частину, якраз і є цією золотою серединою. Тут і цікавий сюжет, і гарна зйомка, і побудова кадру, й акторська гра".
"Це буде цікаво молоді, бо ще й головний меседж фільму, особисто для мене — «Не потрібно ніколи здаватися — потрібно знати, хто твій ворог». Потрібно боротися за свободу, бо це є найбільшою цінністю. І от в часи, коли цю свободу намагається відібрати ворог, треба виборювати її на всіх рівнях", - підсумував Олійник.
Фільм показує правдиву історію тогочасного суспільного устрою, без романтизації й захоплення. Картина є антагоністом до російських серіалів, де показана яскрава картинка щасливого радянського минулого.