top of page

Особливості фільмів про Голодомор 1932-1933 років

Голодомор
Фото: Pinterest / education.holodomor.ca

Характеристика фільмів про Голодомор.


У 20-му столітті український народ пройшов через три акти геноциду: у 1921-1923, 1932-1933 і 1946-1947 роках. Щоправда, лише другий на юридичному та законодавчому рівні має статус “Голодомор”. Його здійснювали під керівництвом Радянського Союзу шляхом створення масового штучного голоду.


Щоб не дати забути ці події, створювали фільми. Матеріали для них взяли з історій свідків, щоденників журналістів, творів письменників та фото, за зберігання яких у ті часи розстрілювали. Редакція DeTalks підготувала характеристику їхніх особливостей.


Жанрова приналежність


Кадр з фільму "Червоне намисто"
Кадр з фільму "Червоне намисто"

Фільми про Голодомор 1932-1933 років зняті у різних жанрах: історична драма, романтика, анімаційний або художній фільм, трилер тощо. Кожен із них має свої унікальні ознаки, які допомагають розкрити трагедію з усіх сторін. 


Історична драма зображує події Голодомору як історичну трагедію, фокусуючи увагу глядача на реальних фактах. Романтика показує людські стосунки крізь призму голоду та страждань. Анімаційний фільм допомагає донести все на найпростішому рівні, тоді як художній заглиблюється в найдрібніші деталі. Трилер же робить акцент на напруженості, створеній політичними репресіями та страхом.


Художня стилістика


Кадр з анімованого фільму "Голодний дух"
Кадр з анімованого фільму "Голодний дух"

За допомогою художніх та технічних засобів фільми про Голодомор мають сильний емоційний вплив. Вони часто залишають глядачів із почуттям невиправданої несправедливості та глибокої скорботи.


У стрічках переважають темні кольори з натуральним освітленням, передаючи атмосферу смутку та горя. Кадри зазвичай широкі, спокійні, мінімалістичні, які підкреслюють бідність життя за часів голоду. Музика з трагічними нотами викликає у глядачів співчуття та спонукає їх до роздумів.


Культурний контекст


Кадр з фільму "Поводир"
Кадр з фільму "Поводир"

Цільовою авдиторією фільмів про події часів Голодомору є, перш за все, дорослі глядачі. Так, акцентуючи на колективній памʼяті та відновленні національної ідентичності, режисери намагаються передати культурні та історичні аспекти, які можуть виявитися спотвореними радянською пропагандою.


До Дня вшанування памʼяті жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років, редакція підібрала кілька картин, які відображають ці трагічні події та нагадують про значущість пам'яті про них.


Підбірка фільмів про Голодомор 1932-1933 років:


  • “Голод 33” (1991)

  • “Поводир” (2014)

  • “Червоне намисто” (2016)

  • “Гіркі жнива” (2017)

  • “Голодний дух” (2018)

  • “Ціна правди” (2019)

bottom of page