Рекомендовано батьківський контроль: як встановлюється віковий рейтинг на фільми
- Аліса Москаленко
- 23 лют.
- Читати 4 хв

Як працює встановлення вікового обмеження на кінопродукцію.
Кожен фільм, мультик або серіал набуває особливої позначки, яка вказує, чи можуть діти без шкоди дивитися на екран. На встановлення рейтингу можуть вплинути криваві сцени жорсткості та вбивств, або простої лайки. Проте з чого це все починалося та чим завершилося – читайте в матеріалі DeTalks.
Хочеш уникнути цензури – влаштуй самоцензуру
На початку 20-х років XX століття Голлівудом прокотилася хвиля гучних скандалів. Вбивство режисера Вільяма Десмонда Тейлора. Викриття, що актор німого кіно Чарлі Чаплін одружувався з неповнолітніми дівчатами. Вживання наркотиків та, як наслідок, смерть відомих на той час акторів Барбари Ла Марр та Воллеса Ріда. Випадки “бурхливого голлівудського життя” вплинули на імідж студій кіновиробництва, тож індустрія задумалася над виправленням ситуації.
Як відповідь, влада Сполучених Штатів почала утворювати комісії з кіноцензури, що натомість било по студійних магнатах. Тож Голлівуд зробив свій хід та створив власну “комісію з кіноцензури”. Її головою та за сумісництвом президентом новоствореної Американської організації кіновиробників і дистриб’юторів (MPPDA) став Вільям Гейз. Його іменем став називатися і затверджений у 1930 році кодекс “самоцензури”. Список під початковою назвою “Не можна та будьте обережні” містив низку принципів, яких мала дотримуватися кіноіндустрія.
Основні пункти охоплювали заборону оголеності, міжрасових стосунків, “гомосексуальності”, “хтивих” поцілунків, ненормативної лексики (разом зі словами Бог, Господь, Ісус, Христос, якщо такі не вживалися із шанобливістю) тощо.

Проте “морально чистий” Голлівуд, обмежений кодексом, існував недовго. Післявоєнні 50-60-ті подарували Америці телебачення і кінотеатри відійшли на другий план. Через це код Гейза застарів та більше не приносив прибутки кіностудіям. Молоді режисери хотіли вразити глядачів чимось новим та сміливим.
Покрокова інструкція для батьків
1968 рік приніс нові позначки Американській кіноасоціації, які мали вказувати батькам, чи безпечно буде дивитися стрічку дитині.
Категорія G – безпечний родинний перегляд без шкоди дитячій незміцнілій психіці.
Фільм із рейтингом G не містить ненормативної лексики, оголених сцен, сексу, насильства чи вживання наркотиків.
Категорія PG – рекомендований батьківський контроль.
Фільм з рейтингом PG спершу мають переглянути батьки, перш ніж дозволити дивитися дітям. У таких фільмах можуть бути присутні дорослі теми, лайка, сцени насильства чи коротка нагота. Вживання наркотиків у фільмах з рейтингом PG відсутнє.
Категорія PG-13 – дітям до 13 бажано встигати закривати очі та вуха під час жорстоких сцен.
Фільм PG-13 може містити сцени насильства, наготи, сексуальності, ненормативної лексики або зображення дорослих ситуацій. Проте вони не настільки відверті, щоб отримати “доросліший” рейтинг R.
Вживання наркотиків у такому фільмі буде означати щонайменше позначку PG-13. Оголене тіло може допускатися, якщо не має сексуального характеру. А груба лайка допускається лише раз – повторне вживання ненормативної лексики або використання її в сексуальному контексті призведе до рейтингу R.
Категорія R – тепер закривати очі та вуха треба дітям до 17 років.
Фільм R може транслювати відверті сцени, грубу лексику, інтенсивне або тривале насильство, сексуальну наготу та вживання наркотиків.
Категорія NC-17 – надто жорстоко навіть для 17 років.
Причиною рейтингу NC-17 можуть бути відверті сцени насильства, сексу, нетипової поведінки, вживання наркотиків або будь-який інший контент, який більшість батьків вважають надто жорстким для дітей.
І хоча адміністрація класифікації та рейтингів (CARA) запевняє, що рейтинг NC-17 не є негативною позначкою фільмів “для дорослих”, насправді все не так просто. Як зазначає авторка The Guardian Рейчел Скотт, “рейтинг NC-17 кіноіндустрія розглядає як касове самогубство”.
Українські позначки
Рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 2012 року було затверджено систему візуальних вікових позначок. Це стосувалося переважно телевізійних програм та представляло лише три категорії.
Перша (без позначки) – для глядачів будь-якого віку.
Друга (12+ або 16+) – може містити легке насильство та обмежену оголеність. Показ таких фільмів можливий у будь-який ефірний час.
Третя (18+) – з насильством, жорстокістю або відвертою оголеністю. Показ дозволений лише в години “недитячого часу” – з 22:00 до 06:00.
"Переоцінені" стрічки
Ще одна платформа для надання вікового рейтингу – Британська рада з класифікації фільмів (BBFC). Асоціація розширила класифікацію та додала власні позначки, а також надала нові оцінки до вже наявних фільмів.

Кіт у чоботях 2: Останнє бажання (2022) – PG

Рейтинг IMDb: PG
Ключове питання класифікації: загроза та страшні сцени.
“Попри те, що події відбуваються у фантастичному казковому світі, моменти загрози можуть бути надто тривожними для дуже маленьких дітей в U (категорії для всіх). Тому «Кіт у чоботях: Останнє бажання» було класифіковано як PG за помірне насильство, погрози, страшні сцени, мову та грубий гумор”, – зазначено на сайті ради.
Вонка (2023) – PG

Рейтинг IMDb: PG
Ключове питання класифікації: насильство.
Рада зауважила, що певні сцени у фільмі "Вонка" містять насильницькі дії. Так, коли поліцейський занурює голову Вонки у фонтан, а потім б’є кийком по голові.
“Комічний намір сцени пом’якшує силу насильства, яке ми бачимо, оскільки вона явно розігрується для сміху та без явного злого наміру з боку нападника. Однак занурення чиєїсь голови під воду може бути небезпечним, і сцена надто деталізована, щоб її можна було охопити на U”.
Дедпул (2016) – 15

Рейтинг IMDb: R (18)
Ключове питання класифікації: насильство, груба лексика та сексуальні натяки.
BBFC зазначила, що “Дедпул” містить понад 70 випадків уживання ненормативної лексики, проте така частота встановлює рейтинг 15 замість 12А.
“Садистське насильство навряд чи буде прийнятним у 15 років, і Дедпул не заглиблюється в цю сферу – увага зосереджена набагато більше на бойових навичках, епатажному гуморі та високооктановому екшені, а також безвихідь головного героя та мультяшний характер лиходіїв”, – сказано на сайті.
Джокер (2019) – 15

Рейтинг IMDb: R (18)
Ключове питання класифікації: насильство, груба лексика.
Фільм отримав рейтинг 15 через сильне насильство, яке ми бачимо під час сцени з ножовими пораненнями та кривавими ударами. Також можна почути понад 25 випадків уживання ненормативної лексики, а також зображення оголених жінок.
Система встановлення вікового обмеження на кінофільми пройшла довгий шлях, сформувавши декілька платформ для коректної оцінки стрічок. Раніше кодекс Гейза самоцензурував фільми, а тепер рейтингові системи оцінюють фільми для свідомого споживання контенту батьками та зростаючими дітьми.