top of page

"Субстанція": як у голлівудському фільмі висвітлили виклики життя жінок

Фото автора: Софія ДенисенкоСофія Денисенко
Фото: Постер до фільму "Субстанція"

Огляд фільму "Субстанція" Коралі Фаржа.


Фільм "Субстанція" режисерки Коралі Фаржа, випущений у прокат у 2024 році, показав інші сторони "жіночих" проблем. Так, у стрічці розкривається жорстоке ставлення жінки до самої себе заради схвалення в суспільстві. Про те, як саме піднята тема у картині та на чому намагалася наголосити режисерка — в огляді "Субстанції" від DeTalks.


Про що фільм?


Стрічка розповідає про Елізабет Спаркл — голівудську зірку, яка веде популярне фітнес-шоу. Життя жінки наповнене славою та грішми, аж допоки головний продюсер її передачі, Денніс Квейд, на 50-й День народження зірки не вирішує її звільнити. Він хоче знайти нову, молоду та привабливу дівчину на заміну колись популярній Елізабет.

 

Після розмови про звільнення Елізабет потрапляє в аварію. Пройшовши медичний огляд, жінка знаходить у своєму пальті флешку з назвою "Субстанція". На ній — опис програми, що пропонує зробити "нову, привабливу та молодшу" версію себе.

 

Головна героїня не хоче втрачати славу, натомість бажає будь-якими способами "втримати" молодість та красу. Після нетривалих роздумів Спаркл вирішує взяти участь у програмі. Жінка отримує стартовий пакунок для активації й розпочинає з уколу жовтою субстанцією. Так і з'являється Сью — нова версія Елізабет.

 

"Коли я прочитала сценарій "Субстанції", то подумала, що це може бути або щось неймовірне, або абсолютна катастрофа, — розповіла Демі Мур, яка зіграла головну героїню фільму.


Демі Мур / Фото: Грег Суейлз

Які "жіночі" проблеми показані у "Субстанції"?


Теми сексуального насильства порушувалися відразу в декількох фільмах: “Тиха гавань”, “У ліжку з ворогом”, “Дівчина в потягу”. Проте "Сустанція" акцентує на іншій стороні “жіночих” проблем. Вони пов'язані із жорстоким ставленням жінки до самої себе заради схвалення в суспільстві. На цьому зокрема наголосила й акторка, яка зіграла головну роль. 

Так, у "Субстанції" продюсер-мізогін, на ім'я Гарві відкрито "відкидає" Елізабет через її вік і заявляє, що жінки після 50 “вже все”. Цей же персонаж об’єктивує Сью, нову, молодшу та гарнішу версію Спаркл.

 

У Голлівуді завжди були жорстокі ідеали зовнішності для жінок, тому багато акторок мали розлади харчової поведінки та проблеми з прийняттям себе в цілому. Про це свідчать історії зірок, як-от Каміли Мендес, яка розповіла про боротьбу з подібними проблемами в інтервʼю Кендіс Хаффін. Схожий приклад — Лілі Колнінз, яка в молодості мала труднощі з прийняттям себе. 


За сюжетом же "Субстанції" стандарти краси й підштовхують Елізабет до участі у програмі. При цьому Демі Мур зізналась, що мала відмінні від своєї героїні проблеми.

 

"Я ніколи не почувалася ні вродливою, ні худою, ні кмітливою. Думала, що це було б проявом пихи та егоїзму. У мене навіть не було власних фотографій, доки не народилися мої дівчатка... Насправді лише років п'ять тому я почала почуватися комфортно в тому, ким я є", — зізналася Демі Мур.


Демі Мур / Фото: Грег Суейлз

Оцінки критиків на фільм "Субстанція"


Стрічка Коралі Фаржа отримала переважно позитивні оцінки. Так, на Каннському фестивалі режисерка здобула нагороду за сценарій, а після закінчення показу глядачі аплодували 13 хвилин. При цьому під час перегляду деякі глядачі були змушені вийти з кінотеатру через “огидні” сцени.


"«Субстанція» може викликати огиду і захоплення одночасно. Комусь вона сподобається, а комусь — точно ні. Проте те, що запам'ятається [вона] надовго — не викликає жодних сумнівів. Фільм сповнений моментів, що буквально захоплюють подих, змушуючи глядача не відводити погляду”, — прокоментував стрічку оглядач Марк Кермор.


Через науково-фантастичну призму фільм показує, як суспільство прагне керувати нашою зовнішністю, але залишає питання: чи можемо ми дійсно знайти щастя в ідеальному тілі, чи справжня насолода все ж таки приходить із прийняттям себе?

bottom of page