Від права до IT: книги про професії зсередини
- Анна Слепченко
- 9 січ.
- Читати 5 хв

Підбірка книжок, які допоможуть визначитись із майбутньою професією.
Вибір майбутньої професії — один з головних моментів у житті кожної молодої людини. Випускники шкіл опиняються на роздоріжжі, вагаючись між різними спеціальностями та університетами, а невпевненість у власному виборі може викликати тривогу та розгубленість. Навіть ті, хто вже навчається у виші, нерідко стикаються з періодами зневіри, коли здається, що обрана професія — це помилка, а освіта стає тягарем.
Редакція DeTalks пропонує добірку літератури, яка допоможе краще зорієнтуватися у світі професій та надихнутися історіями у різних сферах діяльності.
Право
"Адвокат диявола" — Ендрю Нейдерман
“Потрібно засвоїти єдиний урок: у всіх є своя ціна”.

Історія талановитого адвоката Кевіна Тейлора, який досі не мав жодної поразки в суді, кардинально змінюється після його призначення до престижної мангеттенської юридичної фірми. Під керівництвом Джона Мільтона кар'єра молодого правника стрімко злітає, даруючи йому з дружиною всі принади розкішного життя — від персонального лімузина до елітної нерухомості.
Проте професійний успіх має свою ціну: з часом Кевін розуміє, що його клієнтами є найнебезпечніші злочинці, яких він успішно захищає від правосуддя. Тепер перед адвокатом постає непростий вибір між фінансовим добробутом та власною совістю.
"In your defence: Stories of Life and Law" — Сара Ленгфорд
“В основі закону лежить людяність”. (At its heart, law is about humanity).

Адвокатка Сара Ленгфорд у своїй роботі стає голосом найрізноманітніших клієнтів — від злочинців до знедолених. Її завдання — перекласти їхні життєві історії мовою права та відстояти справедливість у залі суду. Тож у розповіді про одинадцять різних справ авторка розкриває завісу традицій та ритуалів юридичного світу. Через історії про сімейні конфлікти, крадіжки та долі дітей у суді Сара показує, як наші вчинки впливають не лише на результат конкретної справи, але й на всю систему правосуддя.
Журналістика
"Журналістика. Вступ до фаху" — Віталій Карпенко
“Справжній журналіст — не тільки уважний спостерігач, але й активно діюча особа у специфічній інформаційній сфері.”

Навчальний посібник включає ґрунтовний огляд журналістської професії — від базових принципів роботи до особливостей функціонування редакцій. Особлива увага приділяється ролі журналістики у системі масових комунікацій та значенню свободи слова для демократичного суспільства. Видання розкриває специфіку роботи у друкованих та онлайн-медіа, знайомить з журналістськими жанрами та правилами організації редакційної роботи.
"Журналісти на війні. Документальні дослідження, хронікальний літопис, аналітика"
“Бо тиша допомагає катам уникнути покарання, а їхнім жертвам — остаточно втратити шанси на захист”.

У центрі документальної праці — репортажі та розслідування українських журналістів, які з 2014 року висвітлюють події в Криму та на Донбасі. Автори, які стали воєнними кореспондентами під час російської агресії, ризикували життям заради того, щоб донести правду про війну до українського суспільства та світової спільноти.
Книга поєднує різні жанри — від щоденникових записів до аналітичних матеріалів, створюючи багатогранну картину трагічних подій. Текстові матеріали доповнені фоторепортажами з передової та портретами українських військових.
Медицина та психологія
"Сміх у кінці тунелю. Нотатки українського анестезіолога" — Іван Черненко
“… чи поїли ви, у цьому світі цікавить двох людей: вашу маму й анестезіолога”.

Іван Черненко у своїй книзі змальовує шлях становлення лікаря у віддаленій районній лікарні, розкриваючи всі аспекти медичної професії. У центрі сюжету — реальні будні студентів-медиків та молодих лікарів, які разюче відрізняються від поширених стереотипів. Замість веселого студентського життя на героїв чекають безсонні ночі за підручниками з анатомії та хімії, а згодом — не менш виснажлива робота в лікарнях.
Автор відверто розповідає про щоденні виклики медичної професії: від некомпетентних колег та складних пацієнтів до виснажливої бюрократії, але водночас згадує і про підтримку досвідчених наставників та вдячність тих, хто цінує працю медиків.
"Людина у пошуках справжнього сенсу. Психолог в концтаборі" — Віктор Франкл
“Життя ніколи не буває нестерпним через обставини, а лише через відсутність сенсу і мети”.

Віктор Франкл, австрійський психолог та філософ, пройшов через нелюдські випробування у концтаборах Дахау та Освенцим, де три роки стикався з голодом, приниженнями та жорстокістю. Цей досвід він трансформував у книгу, яка стала світовим бестселером з перекладом 24 мовами.
Книга поєднує два виміри: документальні свідчення про життя в концтаборі та теоретичне обґрунтування нового психотерапевтичного методу — логотерапії. Франкл розвиває революційну ідею того, що між життєвими подіями та нашою реакцією на них існує простір свободи вибору.
Міжнародні відносини
"Дипломатія" — Генрі Кіссинджер
“Політика — це мистецтво можливого…”

Колишній держсекретар США Генрі Кіссинджер представляє масштабне дослідження світової дипломатії, спираючись на власний досвід та академічні знання. У праці Кіссинджер розкриває механізми дипломатичної діяльності та їхній вплив на формування сучасного світового порядку.
Особливу увагу автор приділяє американському підходу до міжнародних відносин, ілюструючи свої тези прикладами з історії. Зокрема, Генрі розповідає про власну участь у відновленні американсько-китайських відносин.
"Чому нації занепадають? Походження влади, багатства і бідності" — Дарон Аджемоґлу і Джеймс Робінсон
“Політика — це процес, за допомогою якого суспільство обирає правила, які керуватимуть ним”.

Науковці Дарон Аджемоґлу і Джеймс Робінсон, професори Гарвардського та Чиказького університетів, у своєму дослідженні шукають відповіді на питання економічного розвитку країн. Вони аналізують, чому між державами існує така разюча різниця в рівні добробуту, та перевіряють поширені теорії про вплив природних умов і культурних особливостей на економічне процвітання націй.
На основі детального вивчення історичних фактів, економічних показників та політичних систем різних країн світу, автори виводять універсальні закономірності розвитку успішної економіки.
IT
"Кров, піт і пікселі" — Джейсон Шраєр
“Створювати гру — це те саме, що будувати дім під час землетрусу або намагатися пустити потяг, поки хтось інший прокладає колію…”

Журналіст Джейсон Шраєр відкриває завісу розробки відеоігор, демонструючи, що за яскравими пікселями на екрані криється складний процес технічної та креативної роботи. Автор розповідає про різні підходи до створення ігор — від величезних команд розробників, які працюють понаднормово, до талановитих одинаків, що самотужки створюють геймерські шедеври.
Книга висвітлює процес, за якого творці балансують між художніми амбіціями, технічними можливостями та вимогами ринку. Шраєр показує, яких зусиль коштує довести гру від початкової ідеї до фінального продукту, розкриваючи читачам маловідомі аспекти однієї з найдинамічніших індустрій сучасності.
"Чиста архітектура" — Роберт Мартін
“Наука працює не шляхом доведення істинності тверджень, а шляхом доведення їх помилковості”.

Книга програміста Роберта К. Мартіна, якого в професійних колах називають "Дядечком Бобом", присвячена фундаментальним принципам архітектури програмного забезпечення. Автор пропонує універсальні правила та підходи, які дозволяють суттєво покращити ефективність розробки програмних систем на всіх етапах їх створення та подальшої підтримки.
На сторінках "Чистої архітектури" досвідчений розробник не лише розкриває ці принципи, але й надає практичні поради щодо їх впровадження.
Не полюбляєте читати? Команда DeTalks подбала про альтернативу — підбірку фільмів, які допоможуть визначитися з майбутньою професією.