top of page

Відомі книги, які були під забороною: World Edition


Колаж "DeTalks"

Популярні книги, які були під забороною.


Доки світ досягав демократії та свободи слова, цензурування книг державою мало свій важіль впливу на суспільство. І хоча література сьогодення не так активно піддається забороні, деякі книги досі потрапляють під табу через суперечності із загальноприйнятими політичними уявленнями, інакшу релігійну думку, порушення соціальних або сексуальних норм, наявність ЛГБТК+ персонажів.


Редакція “DeTalks” пропонує ознайомитися з історіями заборон літератури, яка зазнала світового визнання, проте піддавалася 451 градусу за Фаренгейтом.


Найбільше заборон — у США, де списки змінюються від штату до штату. Через децентралізовану шкільну систему кожен штат, округ або навіть окрема школа може мати власну політику щодо навчальних матеріалів. Саме це створює можливості для місцевих громад впливати на те, які книги доступні у бібліотеках чи навчальних програмах.


Абсолютні переможці за кількістю заборон серед художньої літератури: “1984” та “Колгосп тварин” Джорджа Орвелла


"1984. Колгосп тварин". Дж. Орвелл. Фото: Книжковий інтернет-магазин Ridmi

У деяких країнах романи Джорджа Орвела довго не друкували. Зокрема в СРСР роботи письменника були заборонений аж до 1988 року через те, що прототипом Старшого брата був Йосип Сталін, а ідеологія та державна репресивна система, змальовані у творі, нагадували Радянський Союз.


Книги письменника стали бестселерами, оскільки в найдрібніших деталях описували комуністичну тоталітарну методологію захоплення нації. На сьогодні ж антиутопії не втрачають актуальності: часи змінюються, а за країни з тоталітарним устроєм залишаються.


Наразі книга “1984” заборонена у Росії, Білорусі, а “Колгосп тварин” — на Кубі.


Квадробери й наркотики у “Алісі в країні див” Льюїса Керрола


"Алісині пригоди у Дивокраї" Льюїс Керрол. Фото: Книгарня Є

Книга Льюїса Керрола "Алісині пригоди у Дивокраї" була заборонена з 1931 року у китайській провінції Хунань через зображення антропоморфних тварин. Цензори вважали, що приписування людської мови тваринам є образою для людей. Так, уряд провінції побоювався, що книга навчить дітей вірити, що люди й тварини знаходяться на одному рівні.


У США книга була заборонена у 60-х роках й періодично надалі за нібито сприяння вживанню наркотиків. Приводом стала гусениця, яка в книзі палить кальян та інструктує Алісу у правильному вживанні грибів.


“Володар перснів” — це не по-християнськи


Серія "Володар перснів" Дж. Толкіна. Фото: КСД

“Володар перснів” Дж. Р. Р. Толкіна у 2011 році був заборонений як "сатанинський" в деяких штатах США і навіть спалений членами церкви в Нью-Мексико у 2001 році. Таке табу трохи іронічне, оскільки сам автор – побожний християнин, а деякі вчені звертають увагу на християнські теми в його творах.


Забагато окультизму як на магічну школу Гоґвортсу


"Гаррі Поттер і філософський камінь" Ілюстроване видання Джоан Роулінг. Фото: ReadEat

"Гаррі Поттер і філософський камінь" — найбільш оскаржувана частина серії в США. Фентезійні книги Роулінг, на думку цензорів, прославляли магію та окультизм, збиваючи дітей з пантелику та змушуючи їх намагатися наслідувати заклинання та прокляття, про які вони читали.


Також критики були занепокоєні через сцени насильства та похмурий тон пізніших книг серії. Проте більшість спроб цензури, спрямованих проти Гаррі Поттера, були з релігійних причин.


“Гра престолів” не для в'язниці


"The World of Ice and Fire (Song of Ice & Fire)" Джордж Мартін. Фото: Yakaboo

“Світ льоду та полум'я” Джорджа Р. Р. Мартіна заборонений з “міркувань безпеки” у в’язницях Коннектикуту (США). Федеральне бюро пенітенціарних установ визнало, що дана серія "шкодить безпеці, порядку чи дисципліні установи або може сприяти злочинній діяльності".


Тим часом перший і четвертий томи графічного роману "Гра престолів" також заборонені через матеріали відвертого сексуального характеру.


Які книги заборонені в Україні?


Цензоруванням видавничої продукції в Україні займається Державний комітет з питань телебачення і радіомовлення. Здебільшого під заборону потрапляють книги, що надходять з території держави-агресора та з тимчасово окупованих територій України.


Перелік же книжкових видань, зміст яких спрямований на ліквідацію незалежності України, пропаганду насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини, можна переглянути за посиланням.


Більше книжкових підбірок шукайте у рубриці "Закладки".

bottom of page