Популярність корейської культури набирає обертів у світі, проте який бік Південної Кореї не показує кінематограф?
За останні 10 років к-поп (корейська попмузика), дорами та корейська кухня стали доволі популярними у сучасному світі. Прихильники культури мріють побувати в Кореї, а для розуміння тамтешнього побуту дивляться дорами.
Так, 60% із 233 млн підписників стримінгового сервісу "Netflix" по всьому світу дивляться корейські фільми, серіали та телешоу, а для росту відомостей про цю культуру існує навіть окремий термін — “hallyu”.
Проте чи справді все настільки чудово, як показано у дорамах? Редакція DeTalks дослідила, чим насправді живе сучасна Південна Корея.
Звідки взявся термін "дорама"?
Сам термін походить від словосполучення "television drama" (телевізійна драма). Та через те, що коріння дорам йдуть з Японії, там цей термін адаптували в "теребі дорама" або просто "дорама". В азійських країнах назву "дорама" використовують для всіх жанрів фільмів: комедії, романтики чи горору.
Щоб поділити азійські серіали, їх маркують першою літерою країни-виробника: С-Drama, K-Drama, J-Drama (китайська, корейська та японська дорама відповідно).
Як корейська культура співвідноситься з дорамами?
Південна Корея — доволі консервативна країна. Це видно з тамтешньої індустрії розваг. Зазвичай в серіалах розкривають "хороший" бік Кореї, хоча місцева молодь з цим би не погодилась. Насправді ж булінг у школах та високі стандарти краси є доволі серйозними проблемами сьогодення у цій країні.
"Ми більше не можемо терпіти нестримне насильство у школах", — заявив нещодавно прем’єр-міністр Кореї Хан Дак Су.
Так званий феномен “Pretty privilege” ("перевага через привабливість") розповсюджений в Кореї настільки, що батьки дарують своїм дітям пластичні операції на 18-й День народження. Країна зараз на першому місці за кількістю операцій на душу населення — близько 20-25% корейців щорічно роблять певні косметологічні процедури.
Проте в Кореї заведено бути не тільки гарним, а ще й худим. Так, у дорамах рідко зустрінеш головну героїню із зайвою вагою: на роль скоріше затвердять молоду дівчину, яка підпадає під корейські стандарти краси.
Часто зустрічаються й випадки “колоризму" - дискримінацією за кольором шкіри. Білий тон також є одним з головних "складників" успіху акторки.
“Темна" сторона Кореї
Деякі мешканці Південної Кореї відчувають скруту у фінансовому становищі. Бідні родини живуть у житлі, яке назвали банджиха — крихітному, темному, напівпідвальному приміщенні.
Приміром, ООН зазначила, що попри те, що Південна Корея посідає 11 місце за величиною економіки у світі, відсутність доступного житла є великою проблемою. Це особливо стосується молоді та бідніших людей.
"У мене було дуже негативне сприйняття банджиха. Я вважала їх небезпечними. Вони нагадували мені про темну сторону міста", - зазначила мешканка такого житла Шим Мін.
В особистому житті корейці нерідко зустрічаються із самотністю, а рівень народжуваності впав до рекордно низького. Кількість новонароджених у 2023 році знизилася до 0,7 (230 тисяч). У 2022 році ж цей показник був - 0,78. Це новий мінімум для п'ятдесятимільйонної Кореї. Натомість все більше місцевих обирають карʼєру, а не родину.
“Я застрягла в безперервному робочому циклі, — зізналась нещодавно корейська телепродюсерка Єджин. — Багато жінок звільняють після пологів. Ба більше, компанії таємно тиснуть на жінок із дітьми, змушуючи їх звільнятись", - поділилась зірка і додала, що так вчинили з її сестрою і двома ведучими новин.
Захоплення корейською культурою, дорамами й музикою часто відвертає аудиторію від реальних проблем, з якими стикаються жителі Південної Кореї. Вони мало висвітлюються в медіа, але залишають значний вплив на суспільство.
Високі стандарти краси, зростання самотності й соціальна нерівність — ті проблеми корейського життя, що залишаються в тіні. Проте вони важливі для розуміння реалій сучасної Кореї поза межами гламурних дорам.